עשה ואל תעשה – אבטחת מידע לגולש המתחיל

עשה ואל תעשה – אבטחת מידע לגולש המתחיל
גולשים רבים אינם מודעים לסכנות האורבות ברשת ולחשיבות אבטחת המידע, הן בבית והן בעבודה. רק לאחרונה התוודעו גולשים ישראלים רבים לחשיבות של מתן כרטיסי אשראי לאתרי רכישה מקוונים שאינם מאובטחים מספיק. על מנת שנוכל לגלוש בבטחה בדפי האינטרנט האינסופיים ישנם מספר כללים שנצטרך לפעול לפיהם.

האב סקיוריטי אבטחת מידע

1. ודא שהרשתות החברתיות שלך לא מדליפות מידע

רשתות חברתיות הן מרכיב עצום בחיינו בימינו וקשה למצוא אנשים שלא משתמשים בהן. אתרים אלו מספקים שפע של מידע עליך, על משפחתך ועל מה שאתה עושה כרגע. רוב המידע הזה עשוי להיות שימושי לחברים ולמשפחה שלך, אבל לא לכל מי שיכול למצוא אותך בגוגל או בפייסבוק.

קח קצת זמן להבין ולהחליט אילו הגדרות פרטיות מתאימות לך. לאחר ההחלטה שלך בדוק שוב ושוב כדי להיות בטוח. צא מהרשת החברתית וחפש את הפרופיל שלך וודא שהפרופיל מוצג בהתאם להגדרות שבחרת.

כשאתה כותב על "קיר" של מישהו היה שמרני ואל תגלה סודות: בלי מספרי טלפון, בלי כתובות ובלי מידע שיזהה אותך אישית.

2. אין לקבל הצעות חברות באופן אקראי ברשתות חברתיות

אתה צריך להשתמש במדיה חברתית כדי לשמור ולבנות מערכות יחסים אמיתיות. אל תקבל בקשות חברות חדשות אם אינך מזהה את השולח ובדוק שוב כל הצעה לפני אישורה. גניבת זהויות אינטרנט נפוצה מאוד כיום בעזרת רשתות חברתיות. אפילו בקשת חברות שאתה מזהה את השולח עשויה להיות מבוימת, ולוודא באמצעים אחרים שאכן מדובר באדם שאתה מכיר.

3. שמור את המחשב שלך מעודכן

אל תכבה את העדכונים האוטומטיים, כאשר מופיעה הודעה המכריזה על עדכונים זמינים היא באמת אומרת משהו חשוב. רוב סיכוני הפריצה והאבטחה שקיימים היום היו נכחדים אם אנשים היו פועלים לפי מדיניות העדכונים שכמובן מכילה עדכוני אבטחה, אנטי וירוס, אנטי ספאם ועוד.

4. אבטח את הרשת האלחוטית

אל תשאיר את הרשת האלחוטית פתוחה, זה לא מעיד על חוסר הרצון שלך לשתף עם אחרים, אבל כאשר אתה יוצא מהרשת לא מאובטחת יכולים להתרחש מספר אירועים:

זרים יכולים לראות את כל המידע הנכנס והיוצא מהמחשב שלך: מספרי כרטיסי אשראי, שיחות צ'אט ועוד.
אתה יכול לגשת לקבצים המאוחסנים במחשב שלך: למשל טופסי מס, תיקיות אישיות, תמונות ועוד.
אתה יכול לשתול חומרים לא חוקיים במחשב שלך ולהסתבך בצרות.
ניתן לשתף חומרים לא חוקיים באינטרנט ולגרום להם לשאת באשמה שכן הרשת האלחוטית הייתה המקור.
אתה יכול להשתלט על המחשב, הרמקולים, המיקרופון והמצלמה ולצפות בכל תנועה שלך במשרד ובחיים האישיים שלך.

האב סקיוריטי רמקולים

עליכם לקחת זאת ברצינות רבה ולוודא שציוד הרשת האלחוטית שלכם מאובטח, פנו לעזרת חברים או טכנאי אם אינכם בטוחים כיצד לאבטח את הרשת.

אבטחת מידע לגולש 5. היזהר עם ה"קליקים" שלך

הגישה לקישורים והקלקות באינטרנט צריכה להיעשות בזהירות, מתוך מחשבה והבנה – אתם לא במירוץ ואין מולכם שעון עצר.

אל תיגש לקישורים שאתה מקבל במיילים או בצ'אטים, גם אם הם מגיעים מאנשים שאתה סומך עליהם, ייתכן שהמחשב שלהם נפרץ.

אנטי וירוסים מזויפים נפוצים מאוד באינטרנט ומציגים הודעה פיקטיבית שהמחשב שלך נגוע בווירוס, לעולם אל תלחץ על חלון כזה. שימו לב שחלון כזה לא יראה כמו חלון אינטרנט רגיל ולרוב ייראה כמו תוכנת אנטי וירוס פופולרית – שימו לב היטב לפני שאתם לוחצים על משהו.

6. בחרו סיסמה חזקה!

בחירת סיסמה שמכילה יותר מ-10 תווים ומשלבת אותיות, מספרים ותווים (כמו # $% &) מבטיחה לך שלא תהווה יעד קל להאקרים שיעדיפו לעבור למישהו עם סיסמה פשוטה מאשר להתעכב עליך. .

7. חקרו הכל

האקרים מנצלים לרוב את התכונות האנושיות שלנו, וידוע שאדם מרגיש טוב עם עצמו כשהוא עוזר לאחרים. האקר ינצל את ההנחה הזו ויתכנן עבורכם מצב בו תנסו לעזור לאדם במצוקה. הדרך היעילה ביותר למזער את הפגיעות הזו היא פשוט על ידי שאילת שאלות והסתמכות על האינסטינקטים שלך, כל מי שעבר התקף כזה אמר בדיעבד: "משהו הרגיש לי לא בסדר…" אבל למרות האינסטינקטים החזקים הלחץ החברתי והרצון לעזור גברו פחד ורצון להגן על עצמו. עם השאלות הנכונות והסתמכות על ההרגשה שלך רוב ההתקפות החברתיות ייכשלו.

8. שמור את המידע שלך כאילו חייך תלויים בו

שמור את המידע האישי שלך והימנע מלפרסם אותו ברשתות החברתיות. אל תפרסם את כתובת הדוא"ל, מספר הטלפון, כתובת המגורים ושמות בני משפחתך בשום רשת חברתית.

זכור, "גוגל" עוקב אחר כל המידע שהוא מוצא לתמיד.

חפש את עצמך בגוגל וראה איזה מידע כבר יש לך באינטרנט.

9. השתמשו בשכל הישר ואל תיכנעו ללחץ ולפיתויים חברתיים.